Pierwsza część tego wpisu stanowi wstęp, który zawiera ogólny i zwięzły opis dotyczący firmy AVON. Osoby, które chcą wiedzieć nieco więcej o marce i firmie AVON zachęcam do przeczytania całego wpisu. AVON to światowy lider w branży kosmetycznej. To znana i ceniona na całym świecie marka kosmetyków. Firma powstała w 1886 roku.  W tym właśnie czasie pewien 28-latek postanowił sprzedawać kosmetyki w nieznanym ówcześnie modelu sprzedaży bezpośredniej. Na polskim rynku, AVON działa od 1992 roku. Początkowo firma na naszym rynku jedynie sprzedawała i dystrybuowała swoje produkty. W 1997 roku AVON uruchomił w Garwolinie – niedaleko Warszawy – fabrykę kosmetyków, która obecnie jest jedną z najnowocześniejszych i największych w Europie.

Poniżej możecie zapoznać się z bardziej szczegółowymi informacjami dotyczącymi historii firmy AVON na świecie oraz w Polsce. Jak już mogliście przeczytać we wstępie tego wpisu, początki firmy sięgają 1886 roku. Wówczas 28-letni David H. McConell założył w Nowym Yorku firmę o nazwie California Perfume Company. Firma wprowadziła na rynek nowy i nieznany ówcześnie model sprzedaży bezpośredniej. 53 lata później, w 1939 roku California Perfume Company zmieniła nazwę na Avon Products Inc.. Nazwa ta obowiązuje po dziś dzień. Od powstania firmy upłynęło jeszcze wiele lat, zanim marka AVON zagościła w Europie. Pierwsze biura w Niemczech i Wielkiej Brytanii uruchomiono w 1959 roku, a więc 73 lata po powstaniu firmy. Dzisiaj AVON sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach, mając w swoich „szeregach” ponad 6,2 mln tzw. AVON lady, które w Polsce określane są konsultantkami.

Na polskim rynku firma AVON pojawiła się w 1992 roku jako spółka o nazwie Avon Cosmetics Polska. Łatwo więc policzyć, że działalność na polskim rynku rynku nastąpiła po 33 latach od otwarcia pierwszych europejskich biur uruchomionych w Niemczech i Wielkiej Brytanii oraz po 106 latach od powstania firmy w Nowym Yorku. Początkowo, na polskim rynku firma zajmowała się wyłącznie sprzedażą i dystrybucją kosmetyków swojej marki. Zaledwie 5 lat później, w 1997 roku utworzona została spółka Avon Operations Polska, która jest aktualnie jedną z największych i najnowocześniejszych fabryk kosmetyków w Europie. AOP zlokalizowane jest w Garwolinie, około 60 km od Warszawy. Oprócz produkcji w AOP znajduje się centrum dystrybucyjne, Centrum Obsługi Konsultantek, inia kompletacji zamówień, dział transportu, inwentaryzacji, celny i magazynowy. W AOP działają również działy planowania materiałów, analiz produkcyjnych, europejski dział zakupów strategicznych, a także dział rozwoju nowych opakowań. Choć produkty wytwarzane w AOP powstają w oparciu o najnowsze technologie opracowane przez Laboratorium Avon w Suffern w USA, to od 2004 roku w AOP funkcjonuje Regionalne Centrum Badawczo-Rozwojowe (R&D). Produkty wytwarzane w garwolińskiej fabryce wysyłane są do 50 krajów świata.

Na tym nie koniec. W 2005 roku w Polsce powstałą trzecia spółka Avon EMEA Finance Service Centre, której zadaniem jest obsługa procesów finansowo-księgowych firmy Avon w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.