Przygotowanie cery do makijażu
Cera, na którą ma zostać nałożony makijaż, musi zostać we właściwy sposób przygotowana. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ sposób przygotowania może zależeć i od tego, jaki makijaż chcesz nałożyć, i tego, jaką cerę masz. Warto jednak zaznajomić się z podstawowymi zasadami.
Po pierwsze: oczyszczanie
Właściwe oczyszczenie cery z resztek makijażu, łoju, potu, kurzu i innych zanieczyszczeń to gwarancja nie tylko równomiernego makijażu, ale też jego trwałości oraz lepszej kondycji skóry. Pamiętaj, że nawet najlepszy makijaż w pewnym sensie odcina cerę od kontaktu z otoczeniem i ogranicza wymianę niektórych substancji, co może spowodować zmianę fizjologii komórek skóry, a to znów może przełożyć się na pogorszenie jej wyglądu.
Do oczyszczania cery nie należy używać pod żadnym pozorem wody z mydłem. Choć dziś już dosyć powszechnie stosuje się ozonowanie zamiast chlorowania, to taka woda w dalszym ciągu nie ma działania korzystnego dla skóry. Należy również unikać preparatów zawierających silne detergenty, między innymi laurylosiarczan sodu (SLS) i alkohole, które wysuszają skórę i mogą powodować jej podrażnienia. Do oczyszczania skóry twarzy i dekoltu używa się specjalnych toników lub żelów, które nie wysuszają skóry, nie naruszają równowagi zasadowej, nie usuwają naturalnej warstwy ochronnej i nie destabilizują naturalnej mikroflory skórnej.
Po drugie – tonizacja
Każdy, nawet najdelikatniejszy preparat oczyszczający, powoduje przynajmniej niewielkie naruszenie równowagi skóry, która jest niezbędna, aby utrzymać jej prawidłowy wygląd. Tonizacja pomaga zachować jędrność i usprawnia mikrokrążenie, którego znaczenie jest bardzo ważne, jeśli chcesz nałożyć jakikolwiek makijaż, a im ma być on mocniejszy, tym lepsze ukrwienie powinno cechować skórę, która dzięki temu pozostanie cały czas właściwie odżywiona. Jednocześnie toniki, które mają kwasowy odczyn, przywracają skórze równowagę elektrolitową, która pozwala lepiej wchłaniać składniki odżywcze i poprawia tolerancję kosmetyków – większość odczynów alergicznych powstaje właśnie dlatego, że skóra, która ma niewłaściwe pH, źle znosi kontakt z substancjami obcymi. Tonizacja zmniejsza więc ryzyko podrażnień spowodowanych kosmetykami.
Nawilżanie i odżywianie
Nałożenie kosmetyków utrudni skórze naturalne oddychanie i wpłynie na skuteczność przyswajania substancji odżywczych oraz wody. Dlatego też należy zadbać o właściwe odżywienie i nawilżenie skóry przed przykryciem jej nawet najlżejszym podkładem. Tutaj warto pamiętać o kilku istotnych zasadach – dla skóry suchej nigdy nie stosuj preparatów wysuszających. Aktywność gruczołów łojowych ustanie po odpowiednim nawilżeniu skóry. Dobieraj delikatne i dobrze przyswajalne preparaty i najlepiej połącz je z odpowiednią dietą. Komórki skóry przyjmują mnóstwo szkodliwych substancji i zaopatrzenie ich w prozdrowotne minerału ma kluczowe znaczenie. Pod makijażem nadal żyją pożyteczne mikroby, które również czerpią energię z komórek skóry. Odżywiona i nawilżona skóra wygląda zdrowiej, ma równiejszy koloryt, lepiej prezentuje się także pod makijażem.
Makijaż
Sam makijaż powinnaś wykonać bezpiecznymi, nieagresywnymi kosmetykami. Pamiętaj, że dla Twojej skóry wszystkie są potencjalnie groźne, natomiast jeśli właściwie wykonałaś wszystkie zabiegi pielęgnacyjne, to skóra bez problemu zniesie kontakt z dobrej jakości kosmetykami. Gorzej z tymi słabszymi – te często zawierają szkodliwe substancje chemiczne i nawet dodatkowa ochrona może nie wystarczyć. Tak czy inaczej – przygotowanie cery do makijażu polega przede wszystkim na przywracaniu równowagi skóry, dzięki czemu wygładza się barwa, makijaż jest trwalszy, a Ty możesz cieszyć się idealnym wyglądem naprawdę długo.